A kutyák szorongásának megértése, megelőzése és kezelése

posted in: Pszicho-kinez kutyáknak | 0

Az emberekhez hasonlóan a kutyák is tapasztalnak szorongást. Bár kellemetlen, ez egy normális és egyben egészséges érzelem. A kutyák szorongása minden fajtát érinthet, de minden egyes kutyára másképp hathat. Bár időről időre minden kutya megtapasztalja, ha a szorongás aránytalanul magas szintje ellenőrizetlenül marad, a kutyában szorongásos rendellenesség alakulhat ki. Ha nem kezelik, a kutyák szorongása viselkedési és egyéb problémákhoz vezethet.

Honnan tudhatod, hogy kutyád szorong-e? Mit tehetsz kutyád szorongásának kezelésére? Igyekszünk átfogó képet tárni eléd a kutyák szorongásáról – gyakori okok, tünetek és kezelések. Ezen kívül megvitatjuk a szorongás megelőzésére vonatkozó legfontosabb tippeket is. Így, ha kutyád valaha is szorongástól szenved – minden szükséges tudással rendelkezni fogsz, amire gazdiként szükséged van, hogy segíteni tudj.

Kutyaszorongás: Okok

Merck Veterinary Manual szerint a kutyák szorongásának számos oka lehet. Íme a leggyakoribbak: 

  • Félelem
  • Elválás/szeparáció
  • Öregedés

A félelemmel kapcsolatos szorongást okozhatják a hangos zajok, idegen emberek vagy állatok, vizuális ingerek, például kalapok vagy esernyők, új vagy idegen környezet, különleges helyzetek – például az állatorvosi rendelő vagy az autós utazás – vagy olyan felületek, mint a fű vagy a fapadló. Bár egyes kutyák csak rövid ideig reagálnak az ilyen jellegű ingerekre, a szorongó kutyákra erőteljesebben hathatnak.

A szeparációs szorongás, az elválástól való félelem becslések szerint a kutyák mintegy 14 százalékát érinti. A szeparációs szorongásban szenvedő kutyák képtelenek megnyugvást találni, amikor egyedül maradnak vagy elválasztják őket családtagjaiktól. Ez a szorongás gyakran nemkívánatos viselkedésekben nyilvánul meg, például a házban való vizelésben és székletürítésben, a bútorok és berendezési tárgyak tönkretételében, valamint ugatásban.

Az időskori szorongás az idősebb kutyákat érinti, és kognitív diszfunkciós szindrómával (CDS) járhat együtt. A CDS-ben szenvedő kutyáknál a memória, a tanulás, az észlelés és a tudatosság hanyatlásnak indul, hasonlóan az embernél az Alzheimer-kór korai szakaszához. Ez érthető módon zavartsághoz és szorongáshoz vezet az idős kutyáknál.

Kutyaszorongás: Tünetek

Hogyan állapíthatod meg, hogy kutyád szorong-e?  Érdemes odafigyelni a következő tünetekre:

  • Agresszió
  • Vizelés vagy székletürítés a házban.
  • Nyáladzás
  • Zihálás
  • Rongálás, dolgok tönkretétele
  • Depresszió
  • Túlzott ugatás
  • Fel-alá járkálás
  • Nyugtalanság
  • Ismétlődő vagy kényszeres viselkedés

E tünetek némelyike lehet alkalmi, szorongást kiváltó események eredménye, de ezek bármelyike visszatérővé válhat, és így komolyabb problémákat eredményezhet. Mindezek alapján a kutyák szorongásának messze legveszélyesebb tünete az agresszió. Ez az agresszió a helyzettől függően lehet közvetlen vagy közvetett. Közvetlen agresszióról akkor beszélünk, amikor a kutya agresszívan viselkedik emberekkel vagy más állatokkal szemben. A közvetett agresszió ugyanilyen veszélyes lehet, és akkor fordul elő, amikor egy ember a kutya és a kutya agressziójának forrása, például egy másik kutya közé kerül. Még ha a kutyát meg is akadályozzák abban, hogy másokban kárt tegyen, az agresszív viselkedés, például a morgás vagy az ugatás nemkívánatos helyzetekhez vezethet ember és kutya számára egyaránt.

A házban történő vizelés és székletürítés a szeparációs szorongás gyakori tünete. A szorongó kutyák gyakran felhúzzák magukat addig a pontig, hogy a odabent pisilnek vagy kakilnak, még akkor is, ha szobatiszták. Ez frusztráló a gazdik számára, tönkreteheti a berendezést, nem is beszélve a takarítás kellemetlenségéről.

A romboló viselkedés a szeparációs szorongás esetén is gyakori. A károkozás általában a be- és kijárati pontok, például ajtók és ablakok környékén jelentkezik, de a felfokozott szorongásos állapotban lévő kutyáknál fennáll a veszélye annak is, hogy kárt tesznek magukban. A kutyaládákból, ablakokból, sőt ajtókból való kitörési kísérletek fájdalmas sérülésekhez és drága állatorvosi kezelésekhez vezethetnek.

Kutyaszorongás: Kezelés

A szorongás kezelésének legjobb módja az állatorvossal való megbeszélés. Az állatorvos segíthet azonosítani, a szorongás típusát, valamint a lehetséges okokat és kiváltó ingereket. Állatorvosod annak megállapításában is tud segíteni, hogy a szorongás csupán szituációs jellegű-e, vagy a kutyád számára kezd nyomasztó problémává válni. Ezenkívül az állatorvosok ki tudják zárni azokat az egyéb betegségeket is, amelyek kutyád tüneteit okozhatják.

Az állatorvosod segítségével dolgozz ki egy kezelési tervet. Mivel a túlzott szorongást gyakran számos tényező okozza, a kezelés legjobb módja általában a kiképzés, a megelőző stratégiák és bizonyos esetekben a gyógyszerek kombinációja.

Kiképzés és ellenkondicionálás

A kutyák szorongásának kezelésére számos képzési stratégiát alkalmazhatnak a tulajdonosok. Az egyik módszer az ellenkondicionálás. Az ellenkondicionálás célja, hogy megváltoztassa a kutya válaszát a szorongásért felelős ingerekre, általában úgy, hogy a szorongó vagy agresszív viselkedést egy kívánatosabb viselkedéssel helyettesíti, általában úgy, hogy a szorongó vagy agresszív viselkedést egy kívánatosabb viselkedéssel helyettesíti, például leültetjük a kutyát, vagy rávesszük, hogy a gazdára összpontosítson.

Egy másik képzési stratégia a deszenzitizáció. A gazdi lassan bevezeti a kutyát a szorongás forrásába, lehetőleg kis adagokban és csökkentett intenzitással. Az ismételt expozíció és a jutalmazó pozitív viselkedés nagymértékben hozzájárulhat a szorongás kezeléséhez.

Érdemes felvenni a kapcsolatot egy professzionális kutyakiképzővel, hogy segítsen kiválasztani a kutyája számára legmegfelelőbb megközelítést, mivel egy szorongó kutya kiképzése nem mindig egyszerű.

Szorongás elleni gyógyszerek kutyáknak

Ha kutyájánál súlyos szorongásos rendellenesség alakul ki, állatorvosa gyógyszereket vagy természetes terápiákat javasolhat. Időnként SSRI-ket és antidepresszánsokat írnak fel szorongásos kutyáknak, beleértve a fluoxetint és a klomipramint. A kiszámítható szorongást kiváltó események, például zivatarok, tűzijátékok vagy autókázás esetén állatorvosa olyan gyógyszert írhat fel, mint a benzodiazepin és egy antidepresszáns, hogy segítse kutyáját a stresszel való megbirkózásban.

A kognitív diszfunkció szindrómában (CDS) szenvedő idős kutyák számára előnyös lehet a szelegilin gyógyszer, amely segíthet csökkenteni a CDS egyes tüneteit. A szelegilint Európában krónikus szorongás kezelésére is használják.

A Merck Veterinary Manual szerint a természetes terápiák és termékek is sokat segíthetnek a szorongásos kutyákon. Egyes termékek más gyógyszerekkel együtt működnek a legjobban, míg mások önmagukban is használhatók, a kutya esetétől függően. A természetes termékek feromonokat és aromaterápiát használnak a szorongás csökkentésére. Beszéljen állatorvosával a kutyájának leginkább megfelelő természetes termékekről.

Kutyaszorongás: megelőzés

Nehéz lehet megjósolni, hogy pontosan mi okozza a kutya szorongását, és még nehezebb meghatározni, hogy kutyád szorongása súlyosabb rendellenességgé fejlődik-e. Vannak azonban módok arra, hogy segítsünk a kutyának vagy kölyökkutyának elkerülni a szorongással kapcsolatos problémákat.

Testbeszéd

Az egyik legjobb dolog, amit tehet, hogy megtanulja olvasni a kutya testbeszédét. Ha tudja, hogy kutyája mikor érzi kényelmetlenül magát, vagy fél, segíthetsz neki elkerülni a negatív tapasztalatokat, vagy pozitív edzési pillanatként használhatod azokat. A testbeszéd azt is elárulja, ha egy kutya szorong, ami különösen hasznos, ha kutyádnak agresszióval kapcsolatos szorongása van.

Szocializáció

A megfelelő szocializáció megakadályozhatja a szorongás kialakulását. Ha megismerteti kutyáját új emberekkel, kutyákkal, állatokkal, helyekkel és élményekkel, akkor elkerülheti a túlzott reakciókat, és abban is segíthet, hogy kutyája jól alkalmazkodó kutya-polgárrá váljon.

Engedelmesség

Az engedelmességi tréning elengedhetetlen eszköze a kutyaszorongás megelőzésének és kezelésének. Lefekteti az egészséges kapcsolat alapjait és bizalmat teremt. Egy jól idomított kutyát könnyebb szocializálni, mint egy idomítás nélküli kutyát, és az engedelmességi órák remek helyszínt biztosítanak a kutyák számára, hogy ellenőrzött környezetben találkozzanak más kutyákkal.

Edzés és táplálkozás

A rendszeres testmozgás és stimuláció kulcsfontosságú a kutya fejlődéséhez, fizikai és mentális jólétéhez. A stimulált kutya kevésbé valószínű, hogy romboló magatartást tanúsít, és a megfelelő táplálkozás ugyanolyan fontos kutyád egészsége szempontjából. Ha gondoskodsz kutyád fizikai és mentális szükségleteiről, akkor megelőzheted a nem szorongásból eredő viselkedési problémákat.

A helyzet elkerülése

Ha kutyádnál szorongásos problémákat diagnosztizáltak, igyekezz elkerülni vagy megelőzni azokat a helyzeteket, amelyek szorongást váltanak ki. Például, ha tudod, hogy kutyád fél nagy kutyacsoportok közelében, kerüld a kutyaparkokat. Ha a szorongás forrását nem lehet elkerülni, a megelőző intézkedések, mint a pórázok, a testhevederek és bizonyos esetekben a szájkosarak, megelőzhetik a veszélyes helyzeteket.  

Kutyaszorongás: A lényeg

Az emberekhez hasonlóan sok kutya is kerülhet szorongató helyzetbe élete során. Bár nem minden kutya szorong annyira, szorongásos rendellenességként legyen diagnosztizálható,  fontos ismerni a kutyaszorongás okait, tüneteit és kezelési lehetőségeit. Ezeknek a fontos szempontoknak a megértése segíthet neked, mint tulajdonosnak, hogy megismerd a legjobb módszereket, amelyekkel segíthetsz kutyádnak szorongást okozó helyzetekben. Ha úgy gondolod, hogy kutyádnak szorong, a legjobb, ha konzultálsz állatorvosoddal – az állatorvos megvizsgálhatja a kutyádat, kizárhat minden egyéb egészségügyi problémát, és segíthet a kutyádnak és életmódjának leginkább megfelelő kezelési terv kidolgozásában.

 

Forrás:

Randa Kriss

www.akc.org/expert-advice/health/treating-dog-anxiety

 

Comments are closed.