Valószínűleg Ön is jól ismeri a saját, stresszre adott reakcióit, és azt is meg tudja állapítani, ha a legközelebbi barátai vagy családtagjai szoronganak. De hogyan ismerhetjük fel a stresszes kutyát?
Gazdiként te vagy a kutyád legjobb szövetségese, ha a stressz legyőzéséről van szó, ezért fontos, hogy képes legyél felismerni, ha a kutya stresszes, és jó, ha tudod azt is, hogyan segíthetsz neki ellazulni.
A stressz okai a kutyáknál
Kutyád számos okból érezheti magát stresszesnek. Az Amerikai Kennel Klub szerint, a kutyák szorongásának három leggyakoribb oka:
- Az öregedéssel járó zavartság és memóriavesztés.
- Félelem (hangos zajoktól, új környezettől, nagy vagy idegen tárgyaktól és nagy embercsoportoktól).
- Elválás
Emellett a legújabb tanulmányok szerint az Te saját érzelmi egészséged és stressz-szinted is hatással lehet kutyádra. A Scientific Reports című szaklapban közzétett kutatás kutatás szerint “a kutyák nagymértékben tükrözik gazdájuk stressz-szintjét” .
Gyakori élethelyzetek, amelyek stresszelhetik a kutyát
Az alábbiakban néhány olyan gyakori élethelyzetet mutatunk be, amelyek stresszelhetik a kutyát, valamint olyan eszközöket, amelyek segítségével átvezetheti kutyáját az egyes helyzeteken.
- Hangos zajok: A kutyáknak szuperérzékeny a hallásuk, így amíg számodra egy zaj csak hangos, számukra elviselhetetlen is lehet.
- Költözés: Akár költözésről, akár örökbebefogadásról van szó, az új helyek minden kutyát nyugtalanná tehetnek. Lehet, hogy pisis, vagy hány a lakásban, de amint megszokja az új helyet, e tünetek elmúlnak.
- A kutya otthonhagyása: Számos oka lehet annak, hogy hosszabb időre egyedül kell otthon hagyni a kutyát: új munkahely, visszatérés a munkába a gyermek születése után, egésznapos kirándulás, bevásárlás és így tovább. Az olyan kutyánál, amely hozzászokott ahhoz, hogy társasága van otthon, felléphet a szeparációs szorongás.
- Új emberek bemutatása a kutyának: A régi mondás ellenére, miszerint “a kutya az ember legjobb barátja”, nem minden kutya szereti, ha minden embernek bemutatják. Akár a korábbi gazdák rossz bánásmódja miatt, vagy mert félti területét, kutyádnak időre lehet szüksége, hogy összemelegedjen az új ismerősökkel. A legjobb, ha lassan haladsz, és nem erőlteted. Adj a kutyádnak sok időt és teret, hogy megbarátkozzon az új emberrel.
A kutyastressz jelei és tünetei
Az Amerikai Kennel Klub Amerikai Kennel Klub szerint a kutya számos módon mutathatja ki a stresszt, többek között:
- Az otthonában lévő tárgyakat tönkreteszi
- Pisil vagy kakil a házban, annak ellenére, hogy szobatiszta (inkontinencia).
- Hirtelen agresszió
- Ismétlődő viselkedés
- Járkálás vagy nyugtalanság
- Zihálás
Fontos megjegyezni, hogy e viselkedések közül sok könnyen összetéveszthető a kiképzésben való visszaeséssel vagy balesetekkel. Ha azt veszed észre, hogy kutyád olyan viselkedést tanúsít, amely stresszel kapcsolatos lehet, először vedd figyelembe kutyád egyedi személyiségét és helyzetét, valamint saját érzelmi állapotodat. Ha a helyzet továbbra is fennáll, beszélj az állatorvossal. Ha a probléma stresszel kapcsolatos, a háziállat szidása csak fokozza a stresszt, és megnehezítheti a helyzet kezelését.
Hogyan segíthetsz a kutyájának ellazulni
Számos módja van annak, hogy megelőzd kutyád szorongását, és segíts a már amúgy is stresszes kutyának:
- Tápláld őket egészséges ételekkel, és biztosíts számára minél több mozgást: A minőségi táplálkozás és a sok mozgás kritikus fontosságú a kutya mentális egészségéhez.
- Következetes kiképzés: A jó kiképzés kommunikációs platformot teremt közted és kedvenced között, és olyan elvárásokat fogalmaz meg, amelyeket teljesíteni tudsz, megszüntetve ezzel a szorongó kutya bizonytalanságát.
- Kerülje, a stresszes helyzeteket: Egyes kutyák számára bizonyos helyzetek mindig túl megterhelőek lesznek. Ha például tudod, hogy kutyád rosszul reagál a hangos zajokra, ne vidd el olyan helyre, ahol hangos zene szól, és otthon is kellemes hangerőn hallgass zenét. Így segíthetsz a kutyádnak megőrizni nyugalmát. Ha a stresszhelyzet elkerülhetetlen, tegyél meg mindent a feszültség enyhítésére. Az olyan dolgok, mint például a kedvenc játékuk vagy egy régi pulóvered, amelyen még mindig a te illatod van, sokat segíthetnek a kutya stressz-szintjének enyhítésében.
- Figyelj magadra: A tudomány igazolta már, hogy a te mentális egészséged hatással van a kutyád egészségére. Tanuld meg kezelni a saját stresszeidet, hogy teljes mértékben jelen tudj lenni négylábú barátod számára.
Igen, a kutyák is lehetnek stresszesek! De szerencsére sokat tehetsz azért, hogy támogasd a kutyusodat. Ha odafigyelsz a viselkedésére, felismerheted a stressz jeleit és okait, és segíthetsz neki megnyugodni.
Forrás:
Erin Ollila
https://www.hillspet.com/dog-care/behavior-appearance/dog-stress?lightboxfired=true#