Hogyan beszélj a kutyáddal?

És honnan tudod, hogy értenek?

Mindjárt jövök!

Olyan jó kutyus vagy!

Gyakran csúsznak ki ilyen mondatok a szádon? Ha igen, akkor nem vagy egyedül, hiszen a legtöbb kutyagazdi beszél a kutyájához. De vajon négylábú barátod érti, amit mondasz? Ez egy olyan kérdés, amelyet kutatók – és állatbarátok egyaránt – gyakran vizsgálnak. A cikkből megtudhatod, hogyan beszéljünk úgy a kutyákhoz, hogy azok megértsék; mi a legjobb módja a kommunikációnak, és milyen fizikai jelekre utalnak arra, hogy  kutyánk valóban figyel.

Szeretik a kutyák, ha beszélsz hozzájuk?

Igen! Az Animal Cognition című szaklapban közzétett kutatás megállapította, hogy mind a kölyökkutyák, mind a felnőtt kutyák odafigyelnek a magasabb hangokra, amelyet a csecsemőkkel használunk, és az egyenletesebb hangvételű nyelvezetre, amelyet a felnőttekkel alkalmazunk. Úgy tűnik azonban, hogy a kutyák azt kedvelik, ha úgy beszélünk velünk, mint a gyerekekkel. Minden szót meghallanak, de, a gyerekekhez hasonlóan, ez nem mindig jelenti azt, hogy a kutyát érdekli a mondanivalónk.

Mit akarnak tehát hallani a kutyák?

A kutya számára fontos szavak (“jutalomfalat”, “séta”, “menj ki” vagy “autózás” szavakra),   keltik fel leginkább kedvenced figyelmét. ha ezeket hallja, odafigyel rád, kíváncsi lesz, mit akarsz tőle, és ez a kíváncsiság erősíti a kötődést közted és kedvenced között.

Hogyan beszélgessünk a kutyákkal

Igyekezz a gyermeki hangnemet kombinálni olyan szavakkal, amelyeket a kutya szívesen hall, és a kezeddel gesztikulálva mutass arra, amiről beszélsz.

Például: Használjuk a klasszikus szendvics-módszert: dicsérettel vagy jutalomfalattal hívjuk fel a kutya figyelmét, váltsuk ki belőle a választ, és végül dicsérjük meg.

  1. Ki akarsz menni? Mutass az ajtóra. Ez felkelti a kutyád figyelmét, és boldogan reagál,  mert szereti a “kint” szót.
  2. “Ki fog pisilni, kakilni?” A kutya stimatol, alkalmas helyet keres magának, majd elvégzi a dolgát. 
  3. “Ügyes vagy!” A kutyád figyelt és megtette, amit kértél. Dícsérd meg szavakkal, simogasd meg a hátát, fejét, füle tövét.   

Hogyan állapíthatod meg, hogy a kutyád figyel-e?

A Tufts Egyetem Cummings Állatorvosi Iskolája szerint a kutyák elsősorban nonverbálisan kommunikálnak. Ha megtanuljuk, hogyan olvassuk ezeket a jeleket, jobban megértjük a szavainkra adott reakcióikat. Az iskola a kutyák kommunikációjának öt fő típusát ismerteti:

  1. Félelem: Ha a kutya fél, megnyalja az ajkait, szorosan összezárja a száját, behúzza a farkát, a fülét a fejéhez tapasztja, reszket vagy kerüli a szemkontaktust.
  2. Izgatott: Ha kutya éber és figyelmes, az izgatottság és a boldogság jeleit mutatja, például csóválja a farkát, felugrik, vagy finoman ugat.
  3. Szorongó: Ha kutya szorong, túlzottan liheg, zihál, körbe-körbe járkál, vagy nem koncentrál.
  4. Agresszív: Ha kutya hangosan ugat, morog, vicsorog, megmerevíti a testét, kitágítja a szemét vagy görbe ajkakkal mutatja a fogait.
  5. Nyugodt: Ha kutya mosolyog, lazít a testtartásán, enyhén kinyitja a száját, finoman csóválja a farkát vagy nyugodt helyzetben fekszik.

Ha a kutyád nem veszi fel a szemkontaktust, nem mutat semmilyen testbeszédet, vagy elsétál, amikor szólsz hozzá, akkor nem figyel. Amennyiben ez gyakran előfordul, kérj hallásvizsgálatot az állatorvostól, nem küzd-e halláskárosodással a négylábú.

Szeretik a kutyák, ha beszélsz hozzájuk?

A kutyák szeretik hallani, ha beszélgetsz velük. Ha figyelmesen hallgatod és figyeled a kutyádat, megállapíthatod, mit gondol a szavaidról. Hány farokcsóválást vált ki ha a következő sétáról beszélsz?

Forrás: Angela Tague

https://www.hillspet.com/dog-care/behavior-appearance/how-to-talk-to-dogs?fbclid=IwAR2TQDOEyFtA9D5QPAJC4p6eCSG0BkgJeLAdulhk8OIVUXBjlTQe92IypDM&lightboxfired=true

error: Content is protected !!